Jak se v autě ochránit před koronavirem
01.04.2020
Požadavek doby zní: bude-li to možné, zdržujte se doma. Ale právě teď jsou mnozí z nás odkázáni na auto, například protože pracují v mobilní péči či ve službách, nebo pokud nakupují pro sousedy a přátele, kteří se o sebe sami nepostarají. Na platformě ŠKODA Storyboard najdete přehledně zpracované informace o tom, na co byste právě teď měli ve voze dbát a jak se nejlépe chránit.
Pro mnohé z těch, kteří v těchto dnech musí být mobilní, je auto jakýmsi „bezpečným přístavem“ vlastní mobility. Na rozdíl od hromadných dopravních prostředků můžeme právě v automobilu omezit kontakty s ostatními lidmi a domněle si tak vytvořit nejlepší předpoklady pro to, jak se před virem chránit i na cestách.
I přesto jsou ve vašem vlastním automobilu kontaktní místa, která byste měli pravidelně dezinfikovat, abyste dále snížili riziko nákazy. Jsou to například kliky, mezidveří, volant nebo hlavice řadicí páky. Kromě toho máme i jednu praktickou radu: v lékárničce vašeho vozu máte možná i roušku, která je v mnoha evropských zemích povinnou součástí výbavy.
V článku na platformě ŠKODA Storyboard jsme pro vás shrnuli další podrobné informace a tipy od MUDr. Jany Parmové, vedoucí lékařky z oddělení Pracovně-lékařských služeb ŠKODA AUTO, která vysvětluje, na co byste si aktuálně měli dávat největší pozor. Článek kromě toho nabízí odpovědi na nejrůznější otázky, například na co dbát při tankování nebo proč bychom si zrovna teď měli vyčistit klimatizaci a se kterými pomůckami se nám to bez problémů podaří i doma. Nejdůležitější rady z článku najdete také v podobě praktického kontrolního seznamu pro vytištění.
Pojměte tuto očistu opravdu důkladně, dezinfekce částí jako volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky, madla nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu napadne téměř každého, ale nezapomeňte ani na páčky pod volantem (směrovky a stěrače), ovládání tempomatu, loketní opěrku, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnějšku vozu nebo třeba madlo zavazadlového prostoru. Tyto zásady platí dvojnásob pro řidiče vozů taxi a další řidiče, kteří přepravují pasažéry.
A čím vůz dezinfikovat? Organizace Consumer Reports například radí využít některé prostředky, které již možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho totiž využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé. Alkoholem lze pro větší klid v duši podle Consumer Reports otřít i samotné čalounění sedadel a další „měkké“ povrchy v autě. Ale pozor, nikdy je takto nepromáčejte.
Alkohol by neměl poškodit ani čalounění z kůže či umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění alkoholem může poškodit probarvení materiálu: nedrhněte tedy sedadla a další kožené části příliš intenzivně. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži.
Zásadně v autě nepoužívejte například peroxid vodíku, který pravděpodobně způsobí poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech nepoužívejte čističe obsahující čpavek, radí Consumer Reports. K čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna.
Rouška je ohleduplnost, respirátor ochrana
Obzvlášť pokud cestujete s pasažéry a u někoho z posádky existuje riziko, že již mohl přijít s nákazou do styku, používejte i ochranné pomůcky, tedy roušky a respirátory. Klasická látková rouška nositele před virem neochrání, ale může významně snížit riziko přenosu od svého nositele. I jen ta základní rouška na obličeji je tedy jistým ohleduplným gestem vůči spolucestujícím a může riziko nakažení zmírnit. Ke skutečné ochraně ale slouží respirátory nejméně třídy FFP2.
Po každé jízdě se spolujezdcem je dobré auto také důkladně vyvětrat. A s větráním souvisí i další rada: přijeďte častěji než jen 2x ročně na čištění klimatizace a výměnu kabinového filtru do našeho autorizovaného servisu, i tím snížíte riziko přenosu nákazy, ale i výrazně snížíte hladinu alergenů ve svém voze. Servis si můžete objednat on-line a pro váš vůz si přijedeme a opět vám ho vrátíme na vaší adresu (platí pro Prahu).
OBJEDNEJTE SE DO SERVISU
Bezpečné tankování
Pokud i v aktuální situaci autem jezdíte a je to nadále nezbytně nutné, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později budete muset také natankovat. I na čerpacích stanicích dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte hygienickým opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejte třeba samoobslužné čerpací stanice a po čerpání hmot si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce – ten byste měli v autě vozit v dostatečné zásobě.
Při placení za odebrané pohonné hmoty ideálně využijte některou z moderních metod: například bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. U řady čerpacích stanic lze bezkontaktní
způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné navštěvovat provozovnu. A mimochodem, riziko snížíte i tak, že tentokrát nádrž naplníte celou a k benzínce tak nebudete muset brzy znovu.
Ačkoli se mohou některá opatření proti šíření koronaviru zdát jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě. Čím více budeme tato opatření respektovat, tím více snížíme riziko přenosu nákazy a tím dříve se opět životy nás všech budou moci vrátit do normálních kolejí. Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoli cesty automobilem jen na ty nejnutnější případy, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a používejte dezinfekci.